ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ତେଣୁ କାରରେ ଏୟାର ବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ନୂତନ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି ଏବଂ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି | ଆପଣ ଅନେକ କାର୍ ଏବଂ ଏୟାର ବ୍ୟାଗ୍ ଦେଖିସାରିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଇକ୍ ଏବଂ ସ୍କୁଟରରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏୟାରବ୍ୟାଗ । ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ମଧ୍ୟ ଆରୋହୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ଏୟାରବ୍ୟାଗ ପାଇବେ । ଏଥିପାଇଁ ଅଟୋ କମ୍ପାନୀ ପିଆଜିଓ (Piaggio) ଏବଂ ଅଟୋମୋଟିବ ସୁରକ୍ଷା ସିଷ୍ଟମ ଅଟୋଲିଭ୍ (Autoliv) ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ଏଭଳି ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଖୋଲିବ । ଏହା ଆରୋହୀଙ୍କୁ ଆଘାତରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ।

ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗ କିପରି ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରେ ଜାଣନ୍ତୁ …

ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଯାନରେ ଫ୍ରେମ ଉପରେ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଲଗାଯିବ। ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗ 1 ସେକେଣ୍ଡରେ ଖୋଲିବ । ତାହା ହେଉଛି, ଯେତେବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଆରୋହୀ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରୁ ଖସି ପଡ଼ନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବେ । ଉନ୍ନତ ସିମୁଲେସନ ଉପକରଣ ସହିତ ଅଟୋଲିଭ୍ ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗକୁ ବିକଶିତ କରିଛି । ସ୍କୁଟର ଏବଂ ବାଇକ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କ୍ରାସ୍ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗକୁ ଆରୋହୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଅଟୋଲିଭ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି – ଚାରି ଚକିଆ ଯାନରେ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଯୋଗୁଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ଏହା ନୁହେଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି । ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ଏହି ଫିଚର ପ୍ରଦାନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 2030 ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗ ସହିତ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ 1 ଲକ୍ଷ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆମେ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିଛୁ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର୍ ମୋସା ଶାହିରଭର୍ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ଜିନ୍ସ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏଭଳି ସୁପର-ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜିନ୍ସ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଏୟାରବ୍ୟାଗ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ । ଯଦି ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଆରୋହୀ ଏହି ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ତେବେ ପଡିବା ସମୟରେ ଏୟାରବ୍ୟାଗଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କୋଚିତ ବାୟୁରେ ଭରିଯିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପରିମାଣର ଝଟକା ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ଏୟାରବ୍ୟାଗଗୁଡିକ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେଗୁଡିକ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ । ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ମାନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଜିନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି । ଅନେକ କ୍ରାସ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । 2022 ସୁଦ୍ଧା ଏହା ବଜାରକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *