କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ତାଲିବାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଘୋଷଣା କରିଛି , ଯାହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମର୍ଥନ ହଠାତ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହି ଆଦେଶ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନଗଦ ଅଭାବରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟ ନୂତନ ସରକାରକୁ ମାନିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ଜାବୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍‌ଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସଲାମିକ୍ ଏମିରେଟ୍ (ତାଲିବାନ) ସମସ୍ତ ନାଗରିକ, ଦୋକାନୀ, ବ୍ୟବସାୟୀ, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସମସ୍ତ କାରବାର କରିବାକୁ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ବ୍ୟବହାରରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହି ଦଳ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଲିବାନ ବିଦେଶରେ କୋଟି କୋଟି ଡଲାରର ରିଜର୍ଭ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସଂରକ୍ଷଣ ବିନା ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଆଦେଶକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବଜାରରେ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ହେଉଛି ବିନିମୟର ବ୍ୟାପକ ମାଧ୍ୟମ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୯.୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବେଶକୁ ଆମେରିକା, ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି (ଆଇଏମ୍ଏଫ୍) ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ କାବୁଲରେ ତାଲିବାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଅବରୋଧ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *